MONOVNET EMBEREK ÉS TÁRSADALOM

SZOCIÁLIS SZÓRAKOZTATÓ HASZNOS ÉS ÉRDEKES OLDAL

 

 

 

2D magzati ultrahang képek, felvételek hétről hétre
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
3D magzati ultrahang képek hétről hétre
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
4D magzati ultrahang felvételek hétről hétre
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
  • 29. hét 2D felvételek

    Pocakkal » 2D 3D 4D Ultrahang Felvételek Hétről-hétre

    29. hétA baba naponta körülbelül fél litert pisil. A vizelete közvetlenül a magzatvízzel keveredik, de nem kell aggódnod amiatt, hogy esetleg elkoszolódhat, hiszen folyamatosan cserélődik, tisztul. Széklet a magzatvízbe nem kerül alap esetben, csak akkor, ha a babának valamilyen betegsége adódna. A magzat székletének, a mekóniumnak, vagy másként magzatszuroknak sötétzöld színe van, és a magzatvízbe keveredve azt is zöld színűre festi. »
  • 28. hét 2D felvételek

    Pocakkal » 2D 3D 4D Ultrahang Felvételek Hétről-hétre

    28. hétHa még eddig nem gondoltál a szülésre, akkor most ideje egy kicsit az elméleti tudásodat kibővíteni. Készülj fel a szülés minden alternatívájára. Készíts szülési tervet. Vedd számba a fájdalomcsillapítási módokat, gátvédelmi lehetőségeket, szoptatási tudnivalókat. Ne érjen váratlanul semmilyen helyzet. A félelmedet váltsa fel felkészültség, hogy majd ne ijedj meg a nehéz helyzetben. »
  • 27. hét 2D felvételek

    Pocakkal » 2D 3D 4D Ultrahang Felvételek Hétről-hétre

    27. hétA súlyod a terhesség ideje alatt folyamatosan, lassan növekszik.A megnövekedett testsúly azonban nem minden esetben hízást, zsírgyarapodást jelent, úgyhogy ne kezdj ész nélküli fogyókúrába a mérleg mutatójának állása láttán. A terhesség végéig ugyanis a minimális zsírmennyiségen kívül a melleid is megnőnek, amelyek körülbelül négyszer akkora súlyt jelentenek, mint a teherbeesés előtt. A mellek megnövekedett súlya nem csak a bőrödnek jelent nagy kihívást, hanem a hátadnak, gerincednek is megterhelő lehet. »
  • 26. hét 2D felvételek

    Pocakkal » 2D 3D 4D Ultrahang Felvételek Hétről-hétre

    26. hétMostanság a legnagyobb gondod a kényelmes alvási pozíció megtalálása lehet. A növekedő pocak mérete miatt az oldat fekvés kényelmetlen már, de ha a pocakod alá párnákat helyezel, akkor egész elviselhető. A háton fekvés a baba súlya miatt kellemetlen tud lenni, hiszen a méh mögött futó ereket elnyomhatja a kicsit. »
  • 25. hét 2D felvételek

    Pocakkal » 2D 3D 4D Ultrahang Felvételek Hétről-hétre

    25. hétLassan elérkezik a szülés ideje. Azt szokták mondani, hogy a kiírt időponthoz képest +/- 1-2 héttel ha érkezik a baba, az teljesen normális, viszont a 36. hét után érkezett babák sem számítanak koraszülöttnek, hacsak a súlyuk nem indokolja azt. Ez annyit jelent, hogy körülbelül 2 hónapod van még nyugalomban, és aztán mindenre föl kell készülni. Jobban teszed, haha babaszoba, babasarok berendezésének megtervezését és kivitelezését mielőbb megkezded. Legalább a fejedben legyen kész terv, hogyan fog kinézni, ha végzel vele. »
  • 24. hét 2D felvételek

    Pocakkal » 2D 3D 4D Ultrahang Felvételek Hétről-hétre

    24. hétMivel a bőre alatt még csak igen vékonyka a zsírréteg, így a hőt sem képes, csak kis mértékben tárolni. Ez az idő előtt érkező babák esetében nagyon veszélyes, mert könnyen túlmelegedhet a nyári melegben, de ugyanúgy ki is hűlhet a teste egy hidegebb napon, ha nem kapja meg a megfelelő védelmet. Ezért a 24. hétre született babákat minden esetben inkubátorba teszik, ahol nem csak az állandó hőmérséklet, de a megfelelő páratartalom, és oxigén-mennyiség is biztosított. »
  • 23. hét 2D felvételek

    Pocakkal » 2D 3D 4D Ultrahang Felvételek Hétről-hétre

    23. hétMár kialakult a baba első székletének egy része. Ez a magzatszurok, vagy másként mekónium (meconium), amely tulajdonképpen csak emésztett magzatvíz. Színét tekintve sötétzöld, az állaga pedig ragacsos, sűrű. Majd az anyatej összetevői oldják meg egy picit, hogy távozni tudjon a baba szervezetéből. A babának már kialakult a körme, és a testét puha, pihe szőrzet borítja. »
  • 22. hét 2D felvételek

    Pocakkal » 2D 3D 4D Ultrahang Felvételek Hétről-hétre

    22. hétA 22. hét végére kialakul a lányoknál a petefészek, ahüvely és a méh. (Vicces a gondolat, hogy a hasadban lévő pöttöm baba méhében most alakult ki az unokád - félig -, miközben még Ő sem született meg.) A fiúknál a herezacskóba leszállnak a herék a hasüregből. »
  • 21. hét 2D felvételek

    Pocakkal » 2D 3D 4D Ultrahang Felvételek Hétről-hétre

    21. hétHa a kicsi nemét nem szeretnéd megtudni, akkor még az ultrahangos vizsgálat előtt közöld az orvosoddal, nehogy véletlenül elszólja magát. Sokan választják ezt a meglepetés szülést, amikor csak a születés pillanatában tudják meg a szülők, hogy fiuk lesz, vagy kislányuk. Ha Te nem is vagy kíváncsi a születendő gyerek nemére, de biztos lehetsz benne, hogy a környezetedben már mindenki találgatni fog. »
  • 20. hét 2D felvételek

    Pocakkal » 2D 3D 4D Ultrahang Felvételek Hétről-hétre

    20. hétA baba teljes testét (a tenyerét és a talpát kivéve) már puha magzatszőr borítja. A bőr sejtjei hozzáláttak a magzatmáz termeléséhez, amely a magzatszőrön megtapadva megvédik a bababőrt a felázástól, illetve a magzatvíz egyéb kellemetlen hatásaitól. Sokat mozog a pici, már egyértelműen meg tudod állapítani, hogy mikor éber, és mikor alszik. Ha ébren van, sokat gyakorolgatja a reflexes mozdulatokat. »
  • 19. hét 2D felvételek

    Pocakkal » 2D 3D 4D Ultrahang Felvételek Hétről-hétre

    19. hétMostanság alakulgatnak ki az állandó fogcsírák a tejfogcsírák alatt. Érdemes ebben az időszakban ezért fokozottan figyelni a megfelelő mennyiségű kalcium-bevitelre. Fogyassz sok tejterméket és ne feledkezz meg a vitaminokról sem. Hiszen nem csak a kalcium járul hozzá a kemény fogak kialakulásához, hanem a fluor, és akármilyen hihetetlen, de a egyéb vitaminok is elengedhetetlenül szükségesek ezek felszívódásához. »
  • 18. hét 2D felvételek

    Pocakkal » 2D 3D 4D Ultrahang Felvételek Hétről-hétre

    18. hétHa eddig még nem tetted, akkor lassan kezdhetsz gondolkodni a kicsi nevén. Válassz fiú és lánynevet is egyaránt, nehogy valami csoda folytán olyan nevet kelljen mondanod, amire nem számítasz. Sokakkal előfordult már, hogy ugyan biztosra mondták az orvosok, hogy kislánya lesz, mégis fia született. A névválasztásnál sokféle szempontokat figyelembe vehetsz. »
  • Tovább az archívumba »

 

Az első négy hét

2011-03-17 12:45:58

A nők hormonális rendszere ciklikus. 28 naponta a méhnyálkahártya lelökődik, és menstruáció formájában távozik a szervezetből. A ciklus közepén, a 14. napon megérik egy petesejt, és elindul a petevezetéken keresztül a petefészektől a méhbe. Ekkor már készen áll a petesejt a megtermékenyülésre. A fogamzás ideje átlagosan ezen a napon, a peteérés (ovuláció) utáni 10-12. órára tehető, a fogamzás helye pedig a petevezeték (méhkürt vagy tuba). A petesejt még csak ekkor találkozik a hímivarsejttel, a terhességet azonban az utolsó menstruáció első napjától számítjuk, így mikor megfogan a baba, már két hetes (14 napos) terhes vagy. Az első hetek történéseiből nem sokat érezhetsz, pedig nagyon fontos dolgok mennek végbe odabenn.

A megtermékenyült petesejt (zigóta) még kb. 4 napig (a 18. napig) tartózkodik a petevezetékben, és ott passzív mozgással, a petevezeték csillámai segítségével lassan halad a méh felé. A méh ez idő alatt felkészül a pete befogadására, az azt bélelő nyálkahártya ún. terhességi nyálkahártyává (decidua) alakul át. Ezt a folyamatot a petefészek által termelt kétféle hormon irányítja, a sárgatest hormon (progeszteron) és a tüszőhormon (ösztrogén).

 

zigóta zigóta zigóta zigóta zigóta

 

Amíg a nyálkahártya átalakul, a petevezetékben tartózkodó pete a megtermékenyülést követő 24. órára (16. napra) már át is esik az első osztódási fázison. A petesejthártyán belül két, egyenlő nagyságú sejt keletkezik. Az új formáció neve blasztomer. A második napra már négy petesejtből áll, két és fél nap elteltével nyolcból, a harmadik napra pedig már 32 sejtet számlál. A 32 sejtes állapotot szedercsírának (morula) nevezzük, mivel alakja egy egészséges szederhez hasonlít. Nagysága még megegyezik az eredeti petesejtével, mivel a sejtosztódások a petesejt sejthártyáján belül zajlottak le. Zárt korlátok között további sejtosztódás csak a középső sejtek elfolyósodásával lehetséges, így jön létre a negyedik (18.) napra a csírahólyag (blasztociszta).

A pete ebben az állapotban érkezik meg a méh üregébe, de még további két-három (20-21.) napig szabadon lebeg, nem ágyazódik be. A lebegés ideje alatt bekövetkezik az addig azonos jellegű sejtek differenciálódása, trofoblaszt- és embrioblasztsejtekké. A trofoblasztsejtek a csírahólyag felszínén körkörösen helyezkednek el, belőlük alakul ki később a magzat táplálására a méhlepény és chorion. Az embrioblasztsejtek embriócsomót (konglomerátumot) képezve helyezkednek el a csírahólyagban. Belőlük fejlődnek ki a csíralemezek, majd ezekből maga az embrió. A csírahólyag külső felszínét borító és ott szaporodó trofoblasztsejtek lelökik a petesejt hártyáját, és közvetlen érintkezésbe lépnek a méh nyálkahártyájával, amelyet szövetoldó tulajdonságuk következtében képesek feloldani. Az ekkora már 0,2-0,4 mm átmérőjű pete besüpped a deciduába.

A peteéréstől számított 11. (25.) naptól beszélünk embrióról. Ezt a kis embriót ezen túl a méhnyálkahártya véredényei táplálják. Amint a pete elfoglalta védett és tápláló környezetét, az embrioblasztsejtek rohamosan fejlődésnek indulnak, és a 28. nap végére henger alakú testté formálódnak: fej- és farokrész alakul ki, amelyet középen a nyél köt össze a lepénykezdeménnyel. Ez a nyél lesz a későbbi köldökzsinór. Még nincs emberi embrió formája, pl. a tengeri sün megtermékenyített és fejlődésnek indult petesejtje ebben a fejlődési szakaszban még nem különböztethető meg az emberétől. A baba azonban még mindig csak egy kis pötty, körülbelül fél milliméter. Most kezdődne az újabb menstruáció, de a termelődött hormonok leállítják a menstruációs ciklust. Ezekben a napokban már a terhességi teszt is pozitív eredményt mutathat, ám az is gyakori, hogy csak az egy-két héttel későbbi eredmény lesz pozitív. A beágyazódás hatalmas hormonális változással jár. Néhány kismama leküzdhetetlen álmosságot érez a következő hetekben. A természet ekkor inti az első STOP-ot a kismamának. Lassításra kényszerít. Bizony, a szervezetnek ekkor már nem a rohanó világgal, hanem a létrejött új, kicsi élettel kell törődnie. Néha az édesanya jóval előbb érzékeli a másállapotot, mint a hormonszintek, vagy biológiai változások mérésén alapuló módszerek. (Mellfeszülés, émelygés, hányinger, rosszullét stb.) Az első hetekben fölösleges kézi vagy ultrahangos vizsgálatot végezni.

 

anyaméh

 

>> Tovább >>
1-4. hét videón

 

A terhesség 4. hete

19

A baba
Mialatt Ön kezd megbarátkozni a várandósság gondolatával, a testében fejlődő élet ... További részletek

A terhesség
Életjelek. Az elmaradt menzesz egyenlőre az egyetlen jele terhességének. Azonban elképzelhető hogy tapasztalt... További részletek


Olvasásra: A terhesség 4. hete

Első trimeszter

A terhesség 5. hete

33

A baba
A múlt héten fejlődésnek indult placenta, valamint a köldökzsinór elkezdenek működni .. További részletek

A terhesség
Tengernyi érzelem. Hogy érzi magát most, hogy várandós? Amennyiben már jó ideje várt a fogantatásra ..További részletek


Olvasásra: A terhesség 5. hete

Első trimeszter

A terhesség 6. hete

13

A baba
Bezár a bazár. Ezen a héten fontos dolog történt: az idegcsatorna, amely a múlt héten kezdett kialakulni, elkezd bezáródni... További részletek

A terhesség
A terhesség korai szakaszában végbemenő változások noha izgalmasak, azonban néha kihívást is jelenthetnek.. További részletek

A terhesség 7. hete

9

A baba
Az elmúlt hét nagy eseménye az idegcsatorna összezárulása volt. Ezen a héten .. További részletek

A terhesség
Mennem kell! Azt tapasztalja, hogy egyfolytában mosdóra kell mennie? Az Önben dübörgő hormonok és a megnövekedett vérmennyiség.. További részletek


Olvasásra: A terhesség 7. hete

Első trimeszter

A terhesség 8. hete

10

A baba
Tetőtől-talpig. A múlt héten az agy elkezdett három megkülönböztethető struktúrában fejlődni. Ezen a héten... További részletek

A terhesség
Ideje a megfigyelésnek. Amennyiben még nem látogatott el a védőnőhöz, most ideje lesz őt fölkeresnie...További részletek


Olvasásra: A terhesség 28. hete

Első trimeszter

A terhesség 9. hete

6

A baba
Tekintse meg milyen változások következtek be a magzati fejlődésben az elmúlt hét során. Gratulálunk! A méhében található embrió mostantól új elnevezést kap .. További részletek

A terhesség
Utat a tejnek! Mostanra valószínű, hogy már jelentős változásokat tapasztalt mellein. Teltebbekké és nehezebbé válnak... További részletek


Olvasásra: A terhesség 9. hete

Első trimeszter

A terhesség 10. hete

4

A baba
Múlt héten a végtagok fejlődése volt a nagy szenzáció. E hét végére azonban .. További részletek

A terhesség
Felejtse el a koffeint! Noha csábító lehet egy újabb kávé, vagy tea után nyúlni amikor elfáradt, a kutatások eredményei azt mutatják.. További részletek


Olvasásra: A terhesség 10. hete

Első trimeszter

A terhesség 11. hete

4

A baba
Nézze meg, hogyn fejlődött a magzat az elmúlt hét során. Ismerkedjen meg a szívverés hangjával! Kisbabája szíve elkezdett dobogni .. További Részletek

A terhesség
Ennem kell.. A szakemberek egy része azt állítja, hogy az éhségérzet a baba szükségleteit jelzi. Mások nem értenek egyet ezzel az állítással..További Részletek


Olvasásra: A terhesség 11. hete

Első trimeszter

A terhesség 12. hete

15

A baba
Fejlődik a köröm. Múlt héten kisbabája kéz- és lábujjain kialakultak a körömágyak. Ezen a héten....További információk

A terhesség
Etessetek! Ahogyan a várandósság kezdetén fellépő hányinger és egyéb kellemetlenségek elmúlnak, egyszer csak azon kapja magát hogy étvágya visszatért és....További információk


Olvasásra: A terhesség 12. hete 
Olvasásra: A terhesség 6. hete




Kiegyensúlyozott nőiesség magnéziummal

Amikor a kisbabánk megszületik, nem is tudjuk, hogy mekkora lehetőség van a kezünkben. Hiszen azzal, hogy levetetjük a köldökzsinórvért, gondoskodhatunk gyermekünk jövőjéről. Miért fontos az őssejtlevétel? Pontosan mi is az őssejt? Összegyűjtöttünk minden olyan fontos információt és választ, amire az őssejt levétellel kapcsolatban szükséged lehet. 
Általános Leggyakoribb kérdések Árak és akciók Elérhetőség Hírek A terhesség alatti és menstruáció előtti stressz a nők jelentős százalékának megnehezíti az életét. A stressz azonban nemcsak saját közérzetükre van rossz hatással: veszélyezteti a magzat egészségét, negatívan hat a családi, munkahelyi kapcsolatokra, sőt a tartós stressz komoly szervi problémákat is okozhat.

 

Szülés

 

 

A szülés lefolyása

2011-12-27 01:04:50

A szülés három szakaszból áll. Az elsőben a méhnyak elsimul és tágul, a másodikban a magzat megszületik (a két elsőt nevezik munkaszakasznak), a harmadikban kiürül a méhlepény (lepényi szak). Az első szakot a méhösszehúzódások megjelenése jellemzi. Ezek fájdalmasak, az akarattól függetlenek, időszakosak és szabályos ritmust követnek; előbb 20-25 perces szünetekkel, majd egyre sűrűbben (a végén 1-3 percenként) jelentkeznek, tartamuk mindinkább hosszabbodik (eleinte 15-20 másodperc, a tágulás végén 30-45 másodperc), egyre erőteljesebbek és fájdalmasabbak. Az összehúzódási szünetek fájdalommentesek, ez lehetővé teszi a méhnyak elsimulását és tágulását.

A fejvíz (a magzatburok alsó részében elhelyezkedő magzatvíz) a méhösszehúzódások hatására gyűlik össze. A burokrepedés bekövetkezhet spontán v. burokrepesztéssel. Az összehúzódás lefelé toló hatást fejt ki a magzatra, amely áthalad a medencén (medenceöböl). Az elölfekvő rész (a magzat azon pólusa, amely elsőnek jut le a kismedencébe), áthalad a medence felső bemenetén (behatol), forgás közben lefelé halad és kiszabadul (áthalad az alsó kismeneten). E három jelenség a magzat valamennyi testrészére (fej, váll, ülep) kiterjed. Ez a szak 8-10 órát tart a primiparáknál (első ízben szülő nők) és 2-6 órát a multiparáknál (ismételten szülők). A második szakasz a magzat kitolási szaka. A tágulás teljessé válásakor kezdődik: a nő ekkor tolási kényszert érez, ezzel a méh akaratlan összehúzódásaihoz hozzáadja a hasizmok és a rekeszizom akaratlagos kontrakcióit. Az elülfekvő rész megjelenik a szeméremrésben, amely egyre inkább kitágul, és végül eléri a magzat elölfekvő része kerületének méreteit. Miután az elölfekvő rész áthaladt a szeméremrésen, a gát hátrafelé irányuló összehúzódás teljesen kigördíti az elölfekvö részt.

A kitolási szak általában 10-20 percig tart. Megrövidíthető gyengéd, hasra gyakorolt nyomással (kéznek a méhfenékre gyakorolt egyenes hatásával), episiotomiával (a gát minimális metszése), a szülő nő testhelyzetének változtatásával (álló, guggoló vagy térdelő testhelyzetbe, azaz függőlegesbe) vagy egy szülészeti fogó behelyezésével. A magzat elölfekvő része lehet a fej: ez a fejfekvés (a leggyakoribb). Fejvégű fekvés esetében, ha a fej flexióban (behajlítva) van, koponyatartásról beszélünk: ez a fekvés a legjobb és a leggyakoribb. Ha a fej deflexióban (elhajlásban) foglal helyet, arctartásról beszélünk: ez ritkább és kevésbé kedvező.

születés

A magzat medencevégű fekvése esetén fartartásról szólunk: ez elsősorban primiparáknál figyelhető meg, és gyakran a méh formai rendellenességével függ össze. Lehetséges, hogy a terhesség végén a magzat haránt v. ferde fekvésben helyezkedik el. A spontán szülés ebben az esetben nem lehetséges. Ilyenkor belső beavatkozás (fordítás) válik szükségessé v. császármetszés. A nehéz szülés esetenként a méhösszehúzódások, tehát a méhizomzat rendellenességeire vezethető vissza. Az esetek többségében gyógyszeres kezeléssel a normális és hatásos méhösszehúzódások helyreállíthatók. A nehéz szülés a magzat útjába álló akadályok rendellenességeivel is összefügghet: a méhnyak és a gát fokozott ellenállása episiotomiával vagy fogó behelyezésével leküzdhető. A medence formájával és méreteivel összefüggő csontos szülőúti ellenállás manapság sokkal ritkább (ennek legfőbb oka régebben az angolkór volt); ilyen esetben császármetszés javallt. Néha maga a magzat okozza a nehéz szülést (túlságosan nagysúlyú magzat). A köldökzsinór megjelenése előtti leszállás miatt a magzat keringése annak következtében állhat meg, hogy a köldökzsinór a medence falához préselődik: ilyen esetben is a császármetszés segít. Néha a méhlepény túlságosan lent tapad (Placenta praevia-elölfekvő lepény) és zavarja a magzat kitolását.

A harmadik szak a lepényi szak; ekkor válik le a méhlepény és kiürül. Hozzávetőlegesen 300 ml-es vérveszteség kíséri. Néha a vérveszteség nagyobb is lehet: a lepényi szakban fellépő vérzés súlyos szövődmény lehet. Ha a méhlepény a magzat megszületése után egy órával sem ürül ki, mesterséges leválasztást kell alkalmazni.

gyermekágy (post partum - szülés utáni időszak) a szülést követő 6 hétig tart. Jellemzője, hogy a nemiszervek fokozatosan visszatérnek a terhesség előtti állaporukba és megkezdődik a szoptatás. A menstruáció visszatérése kb. a hatodik hétre tehető.

 

A szülés első szakasza - Tágulás

2011-09-07 15:35:44

1. Tágulási szakasz

Az első méhösszehúzódásokkal kezdődik, és a méhszáj teljes eltűnéséig tart. A szülés három szakasza közül ez a leghosszabb, a legfájdalmasabb és egyben a legfárasztóbb is a kismamának. A méhszáj tágulása igen lassú folyamat. Első szülő anyukáknak eltarthat akár 8-12 óráig is, amire a méhszáj körülbelül 10 cm-esre tágul, hogy a baba elindulhasson a szülőcsatornában. Ez az idő csak egy átlag. Van olyan anyuka, akinek ettől sokkal több ideig tart a tágulás, de van olyan anyuka is, aki rekordidő alatt hozta világra kisbabáját.A tágulás kezdetét méhösszehúzódások, szülési fájdalmak jelzik. A fájások eleinte rendszertelenek, gyengék, rövidek, majd egyre erősebbek, hosszuk eléri a 40-45 másodpercet, valamint rendszereződnek, 10 percesre sűrűsödnek. (A két összehúzódás között eltelt időt mindig a fájás kezdetétől a következő kezdetéig kell mérni.) Ekkor érdemes felhívni az orvost, tudatni vele, hogy elindult a szülés, megkérdezni tőle, hogy szabad-e még tusolnod indulás előtt. vajúdás

Amikor megérzed, hogy összehúzódásaid vannak, a szülés megindult, akkor érdemes még enni egy pár falatot. A későbbiek folyamán már nem szokták javasolni az étkezést, mert a méhösszehúzódások alkalmával, a szokatlan fájdalom, a szokatlan történés miatt sok kismamának hányingere lesz, sőt gyakori a vajúdás tágulási szakaszának vége felé a hányás is.

A kórházban az orvos kézi vizsgálattal ellenőrzi a méhszáj állapotát. A mutatóujja és a középső ujja segítségével állapítja meg, hogy mekkora a tágulat. Gyakran előfordul, hogy a várandósság utolsó hónapjában a méhszáj egy-másfél ujjnyira nyitva van, ez még nem jelenti feltétlenül a szülés megindulását a méhnyak megrövidülése és szülési fájdalmak megjelenése nélkül.

Ha sem a babánál, sem a mamánál nem lépnek fel komplikációk, akkor nincs jelentősége annak, hogy hány óra telik el a méhszáj teljes eltűnéséig, majd a születésig. A méhszáj tágulásában sokat segít, ha az anyuka sétálgat, labdán ül, azon ringatózik, ilyenkor a gravitáció, baba fejének a nyomása is segít a tágulásban. Ha a méhszáj 3-4 ujjnyira kinyílik, sok kórházban amnioszkópiás vizsgálattal ellenőrzik a magzatvíz állapotát. Ehhez speciális műszert használnak. A magzatvíz színe sokmindent elárul. Pl.: Ha a baba enyhe oxigénhiányos állapotba kerül, magzatszurkot ürít a magzatvízbe, zöldes színűre színezi azt. A méhszáj további, egyenletes tágulásához a szülésznő bíztathat, hogy 2-3 fájást egyik, majd 2-3 fájást másik oldalunkra fordulva vészeljünk át.

Ha a méhszáj már nem tapintható, akkor eltűnt méhszájról beszélünk. A méhszáj eltűnésével a magzatburok megreped, vagy a szülészorvos burkot repeszt, és a magzatvíz egy része elfolyik. A magzatvíz egy színtelen-szagtalan folyadék, amelyet a méhösszehúzódáskor megrepedő egy-egy hajszálér halvány rózsaszínre festhet.

vajúdás


A méhszáj eltűnése előtti egy/fél óra lehet a legnehezebb a kismama számára. Akkor a legerőteljesebbek és leghosszabbak a méhösszehúzódások, úgy tűnhet, hogy az idő megállt, semmi nem halad. Sok kismama ezen a ponton kijelenti, hogy szülésre többet nem vállalkozik, és ez a kijelentés azt hiszem, mindent elárul az adott állapotról.

A kispapa segítsége ekkor a legfontosabb. Bíztató szavaival önbizalmat önthet párjába, masszírozással enyhíthet a fájdalmán, a vajúdó kedves homlokának borogatásával, karjának nedves törölgetésével a közérzetén javíthat. Fontos, hogy az Apuka tudassa az Anyukával, hogy a nehezén már túl vannak, bár az elkövetkező órák sem mondhatók egyáltalán könnyűnek.

A vajúdás ideje alatt fontos, hogy figyeljünk a légzésünkre, alkalmazzuk a tanult légzéstechnikákat. (Belégzés 1-2-3-4-5, bent tart 1-2-3, kilégzés 1-2-3-4-5.) A helytelen légzéssel túl kevés, vagy túl sok oxigén jut a véráramba, és a kisbabához is, melynek következményeképp a kismama bepánikolhat, elájulhat, és így a születés folyamata lelassul. A légzésen kívül semmi másra nem kell figyelni. Ha a kismamának üvölteni esik jól, akkor ne korlátozzuk. A kispapa ne érezze magát kellemetlenül, ne próbálja önuralomra bírni párját. Ha a mama összeszorított fogakkal, némán az összehúzódások, a fájdalom ellen küzd, azzal nem segít a születés folyamatán. Van, aki tud néma csöndben, csendes magányban vajúdni, és van, akinek az üvöltések sokat könnyítenek a fájdalom elviselésében. Ki ilyen, ki olyan.

 

A szülés második szakasza - Kitolás

2012-02-17 10:42:12

A szülés kitolási szakasza a tágulási szakasz végétől (amikor a méhnyak már teljesen kitágult, és egy kicsi pereme sincs) a baba megszületéséig tart. A szülő nő onnan tudhatja, hogy elérkezett a kitolási szak ideje, hogy székelési ingert érez, mivel a baba beékelődött koponyája a szülőcsatorna e szakaszán a végbélre nyomást gyakorol. Ilyenkor megmagyarázhatatlan kényszert érez az Anyuka a nyomásra. Mielőtt azonban a haspréssel rásegítene a baba világrajövetelére, jobb engedélyt kérni az orvostól, aki remélhetőleg ekkor már a közelben van. Előfordulhat ugyanis, hogy a székelési inger ellenére a méhnyaknak még pereme van, és ez a nyomás hatására roncsolódhat. Várjuk meg tehát, hogy az orvos, vagy a szülésznő adjon jelt a nyomásra.

A méhösszehúzódások, ha a nyomási ingerrel párosulnak, akkor tolófájásról beszélünk. A tolófájások és az édesanya által kifejtett hasprés hatására a kisbaba a méhből a szülőcsatornán keresztül kitolódik Ez a folyamat először szülőknél fél-egy órát vesz igénybe, többedszer szülőknél fél óránál kevesebb idő alatt is megszülethet a kisbaba.

újszülött

Hogyan fér ki a baba?

A terhesség ideje alatt fellazult medenceízületek a szülés alkalmával képesek pár millimétert tágulni, valamint a baba koponyája sincs még teljesen összecsontosodva, a kutacsok és varratok mentén deformálódni képes, hogy a medencecsontok között áthaladva könnyebben világra jöhessen. (Nem kell attól tartani, hogy "csúcsfejű" babánk születik, mert a születést követő 4.-5. napra ez a deformáció visszaáll az eredeti állapotába, és a szép, kerek alakját visszanyeri a koponya.)

Az koponya egyre mélyebbre kerülésével a nyomási inger egyre nő, arra késztetve az anyukát, hogy egyre erősebb hasprést fejtsen ki. Érdemes megfogadni a szülészorvos, illetve a szülésznő folyamatos tanácsait, hiszen Ők már rengeteg alkalommal nézték és asszisztálták végig mindezt, így tökéletesen tisztában vannak vele, hogy mi jó a babának, és mi jó a mamának.

A teljes kitolási szakot a szülészorvos vagy a szülésznő irányítja. Folyamatosan mondogatja, hogy hogyan vegyünk levegőt, mikor, hogyan nyomjunk, mikor tartsuk vissza a lélegzetünket, hova tegyük a kezünket, lábunkat. Ők mindenre figyelnek. Neked csak a babával és magaddal kell foglalkoznod. Elrontani nem lehet.

Hogyan kell helyesen lélegezni?

A tolófájások kezdetén érdemes mély lélegzetet venni, s azt bent tartva nyomni, közben a szemet, szájat becsukva tartani. Neh

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 24
Tegnapi: 2
Heti: 53
Havi: 37
Össz.: 48 338

Látogatottság növelés
Oldal: BABA-MAMA
MONOVNET EMBEREK ÉS TÁRSADALOM - © 2008 - 2024 - szoctudakozo.hupont.hu

A HuPont.hu weblap készítés gyerekjáték! Itt weblapok előképzettség nélkül is készíthetőek: Weblap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »