MONOVNET EMBEREK ÉS TÁRSADALOM

SZOCIÁLIS SZÓRAKOZTATÓ HASZNOS ÉS ÉRDEKES OLDAL

Anyasági támogatás

Ki jogosult anyasági támogatásra?

Anyasági támogatásra jogosult a szülést követően

a) az a nő, aki terhessége alatt legalább négy alkalommal - koraszülés esetén legalább egyszer - terhesgondozáson vett részt; (az anyasági támogatás jogosultat akkor is megilleti, ha a gyermek halva született)

b) az örökbefogadó szülő, ha a szülést követő hat hónapon belül az örökbefogadást jogerősen engedélyezték;

c) a gyám, ha a gyermek a születését követően hat hónapon belül - jogerős határozat alapján - a gondozásába kerül.

Nem jár anyasági támogatás, ha

a szülők a gyermek születését megelőzően nyilatkozatban hozzájárultak a gyermek örökbefogadásához;
a megszületett gyermek a gyámhatóság jogerős határozata alapján családból kikerülést eredményező gyermekvédelmi gondoskodásban részesül.
Az anyasági támogatás - a szülést követő hat hónapon belül benyújtott igény esetén - megilleti a jogosultat, ha
a gyermek örökbefogadásához való hozzájárulásról szóló nyilatkozatot visszavonták;
a családból kikerülést eredményező gyermekvédelmi gondoskodást megszüntetik, és a továbbiakban az anya gondoskodik a gyermek neveléséről.

Az anyasági támogatás összege

Az anyasági támogatás - gyermekenkénti - összege azonos a gyermek születésének időpontjában érvényes öregségi nyugdíj legkisebb összegének 225%-ával (2013. évben 64 125,-Ft), ikergyermekek esetén 300%-ával (2013. évben 85 500,-Ft).

Az anyasági támogatás iránti kérelem

Az anyasági támogatás iránti igény benyújtása az „Kérelem anyasági támogatás megállapítására" című formanyomtatvány kitöltésével történik. A formanyomtatvány tartalmazza a kérelemhez benyújtandó iratok, illetve iratmásolatok körét. A formanyomtatvány ingyenes. Az igényelbíráló szerv az igénylő lakóhelye szerint illetékes Magyar Államkincstár megyei igazgatósága, illetve, ha az igénylő munkahelyén működik ilyen, akkor a családtámogatási kifizetőhely.

Az anyasági támogatásra vonatkozó igényt a szülést követő hat hónapon belül lehet benyújtani!

Kismamabérlet

Tájékoztató a kisgyerekes bérletigazolvány kiváltásához szükséges igazolás kiadásáról

A kedvezményes bérletre azok a budapesti lakcímmel rendelkező személyek jogosultak, akik gyermekgondozási segélyben (GYES), vagy gyermeknevelési támogatásban (GYET) részesülnek.
A bérlet kiváltásához szükséges a GYES, GYET folyósításáról szóló, hat hónapnál nem régebbi eredeti igazolás, vagy az ellátást megállapító határozat.
A Kincstár Budapesti és Pest Megyei Igazgatósága (a továbbiakban: Igazgatóság) adja ki az igazolást a már megállapított és folyósított ellátás esetében. Annak, aki az ellátást most igényli, az igény benyújtásával egyidejűleg igazolás kiadására nincs lehetőség. Az ellátás megállapításáról az Igazgatóság határozatot hoz. Ilyen esetben nem szükséges külön igazolás, mert a bérlet kiváltásához az ellátást megállapító eredeti határozat is felhasználható.
Az igazolást az alábbiak szerint lehet kérni az Igazgatóságtól.

Levélben postai úton:
Magyar Államkincstár Budapesti és Pest Megyei Igazgatóság
Családtámogatási Iroda Ügyfélszolgálati Osztály
1430 Budapest Pf. 3.
Faxon: 1/350-2522
Telefonon: 1/349-9384
E-mailen: cstam.uszi@allamkincstar.gov.hu

Személyesen:
Magyar Államkincstár Budapesti és Pest Megyei Igazgatóság
Családtámogatási Iroda Ügyfélszolgálati Osztály
1139 Budapest, Váci út 71.
(3-as metró Árpád hídi megállója)
Ügyfélfogadási idő:
H- K: 8-15.30
Sz: 8-17.30
Cs-P: 8-12.00

Kérjük, hogy azok az ellátásban részesülők, akik levélben, faxon vagy e-mailen kérik a GYES, GYET folyósításról az igazolást, a kérelemben tüntessék fel személyi adataikat, TAJ-számukat, azt a címet, ahová az igazolást kérik, valamint azt, hogy az igazolást a kisgyerekes bérlet kiváltásához kérik.
Az igazolást a kérés beérkezésétől számított 8 napon belül postázzuk.

Babakötvény

A 2005. december 31-ét követően született - magyar állampolgárságú és Magyarország területén bejelentett lakóhellyel rendelkező - gyermek javára, születésének évében a Magyar Állam az éves költségvetési törvényben meghatározott összegű támogatást (első utalási összeg) biztosít. Az első utalási összeg jelenleg 42.500 Ft. A rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult, illetve az átmeneti vagy tartós nevelésbe vett gyermekek gyermek esetében a születés évét követő hetedik évben (második utalási összeg) és a születését követő tizennegyedik évben (harmadik utalási összeg) újabb támogatást biztosít. A második és a harmadik utalási összeg jelenleg 44.600-44.600 Ft.

Az életkezdési támogatásra jogosult gyermekek adatait havonta egyszer a Nemzeti Adó- és Vámhivatal küldi meg a Magyar Államkincstár számára a születést követő hónap 10. munkanapján kincstári letéti Start-számla (Babakötvény) nyitása céljából, így azt nem szükséges a törvényes képviselőnek igényelnie. Erről a tényről a törvényes képviselő írásbeli értesítést kap, mely tartalmazza a gyermek adóazonosító jelét is. Ezen a kincstári letéti Start-számlán történik az utalási összegek, a kamat jóváírása, és erről a számláról történik utalás a gyermek nevére megnyitott Start-számlára, valamint elhalálozás esetén az örökösök részére.

A törvényes képviselőknek lehetőségük van az arra, hogy az állam által nyújtott életkezdési támogatás összegét a kincstári-letéti Start-számláról a Magyar Államkincstár Állampénztári Irodájában nyitható start-értékpapírszámlára helyezzék át. A gyermek részére megnyitott start-számlára természetes személyek illetve a települési önkormányzatok is teljesíthetnek befizetést, míg a kincstári letéti Start-számlára befizetések kezdeményezésére nincs lehetőség.

A start-értékpapírszámlával rendelkező gyermekek részére a tárgyévben a számlájukra történt befizetések 10%-ának megfelelő, de maximum 6.000 Ft összegű állami támogatás is jóváírásra kerül. Amennyiben a start-értékpapírszámlával rendelkező gyermek rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult, akkor a számlájára történt befizetés 20%-ának megfelelő, de maximum 12.000 Ft összegű állami támogatás kerül jóváírásra. A start-számlával rendelkező átmeneti vagy tartós nevelt gyermekek számára is jár befizetéstől függetlenül a nevelésben töltött időszakkal arányosan évente maximum 12.000 Ft összegű állami támogatás, amelyet a számlavezető igényel meg. Amennyiben a gyermek mindkét jogosultsággal rendelkezik a támogatás mindkét jogcímen megilleti.

A befizetések utáni állami támogatás jóváírására a számlavezető által - a tárgyévet követő év március 01. napján - megküldött elektronikus igénylése alapján kerül sor.

Amennyiben start-számlanyitásra nem kerül sor, akkor a kincstári letéti Start-számlán tartjuk nyilván a gyermeket megillető életkezdési támogatás összegét, amely után minden évben december 31.-ei fordulónappal az ötéves állampapír hozamával megegyező mértékű kamatot írunk jóvá. Amennyiben a gyermek átmeneti illetve tartós nevelésben részesül, a gyámhivatal adatszolgáltatása alapján a naptári évben nevelésben töltött időszakkal arányosan, de évente maximum 12 000 Ft állami támogatást kerül jóváírásra a kincstári letéti Start-számlán.

Az életkezdési támogatás összege a törvény értelmében a gyermek elhalálozása esetén örökölhető. A fiatal felnőtt 18. életéve betöltésnek napját, illetőleg a gyermek halála esetén elhunytának napját követően a kincstári letéti start-számlán nyilvántartott követelés után a támogatás jóváírása megszűnik.

Az életkezdési támogatás kifizetését a start-számlán, ennek hiányában a kincstári letéti start-számlán nyilvántartott követelés alapján a fiatal felnőtt 18. életévének betöltése napjától, a gyermek halála esetén az örökös az öröklési bizonyítvány vagy a hagyatékátadó végzés jogerőre emelkedését követően kérheti.

Az életkezdési támogatás összege a következő célokra fordítható:

tanulmányok,
lakhatás,
pályakezdés,
gyermekvállalás feltételeinek megteremtése,
jogszabályban meghatározott más cél.

A gyermek születése esetén az apát megillető pótszabadság

A gyermek születése esetén öt, ikergyermekek születése esetén hét munkanap pótszabadság illeti meg az apát, melyet legkésőbb a szülést követő második hónap végéig kérésének megfelelő időpontban köteles a munkáltató kiadni. A pótszabadság tartamára távolléti díj jár.A munkáltató az apát megillető és kifizetett pótszabadság idejére járó távolléti díjat és annak közterhét az erre a célra rendszeresített nyomtatványon évente 4 alkalommal - március 31-éig, június 30-áig, szeptember 30-áig illetve december 31-éig - nyújthatja be a munkáltató székhelye szerinti megyei igazgatóságnak. Az Igazgatóság a benyújtási határidőt követő 15 napon belül gondoskodik a kimutatott összeg átutalásáról.

 

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 20
Tegnapi: 25
Heti: 74
Havi: 58
Össz.: 48 359

Látogatottság növelés
Oldal: ANYASÁGI TÁMOGATÁS BABAKÖTVÉNY PÓT SZABADSÁG
MONOVNET EMBEREK ÉS TÁRSADALOM - © 2008 - 2024 - szoctudakozo.hupont.hu

A HuPont.hu weblap készítés gyerekjáték! Itt weblapok előképzettség nélkül is készíthetőek: Weblap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »